Nieuw 28 april 2026 4 minuten

Wanneer kan de termijn van de WSNP eerder ingaan?

Een man is failliet verklaard.

Inhoud

Een man is failliet verklaard. Tijdens faillissement betaalt hij al een eerste aflossing. Zijn faillissement wordt later omgezet in een wettelijke schuldsanering (WSNP). Kan de startdatum van de WNSP naar voren worden gehaald, zodat de man eerder zijn ‘schone lei’ kan krijgen? 

De feiten

Eind 2022 is de man op eigen verzoek failliet verklaard. Hij heeft toen ook al de eerste aflossing gedaan. Het bleek niet mogelijk een faillissementsakkoord te bereiken. Eind 2024 is de rechtbank gevraagd het faillissement om te zetten in een WSNP. Dat is gebeurd conform art. 15b Fw.

Wanneer start de WNSP-termijn? 

In 2023 is de WSNP-termijn verkort tot 1,5 jaar. Die termijn begint meestal op de dag dat de rechter het verzoek om een WSNP toewijst.
Maar de wet ook een ‘alternatief aanvangsmoment’. De WSNP-termijn kan ook al eerder ingaan, nl. bij ‘de eerste aflossing’ tijdens een voorafgaande minnelijke schuldregeling. Dat staat in art. 349a lid 1 Fw. 

De HR oordeelde eind 2024 dat de rechter ambtshalve moet beoordelen of daarvan sprake is. (HR 20-12-2024, (HR:2024:1913; NJ 2025/151))

En in andere gevallen…? 

In de nieuwe zaak stelde het Hof Den Bosch prejudiciële vragen aan de HR. Kan er ook een ‘alternatief aanvangsmoment’ zijn, in ándere gevallen dan de wet regelt? 

De HR geeft antwoord in het arrest van 24 april

Een faillissement kan dus conform art. 15b Fw worden omgezet in een WSNP. Het doel van die bepaling is schuldsanering te bevorderen en faillissementen van mensen zoveel mogelijk terug te dringen.

  1. De wetgever heeft geen oog gehad voor de vraag of een aflossing tijdens het eerdere faillissement, de WSNP-termijn naar voren kan halen. De HR vindt dat een redelijke wetsuitleg, meebrengt dat dat wél kan. Dus: een eerste afdracht tijdens faillissement moet kunnen leiden tot het éérder ingaan van de WSNP-termijn. Die situatie stelt de HR gelijk met een aflossing tijdens een minnelijke schuldsanering in art. 349a lid 1 Fw. Die uitleg lijkt ook mij redelijk.

    Volgens de HR komt een schuldenaar alleen in aanmerking voor vervroeging van de WSNP-termijn, als hij tijdens het faillissement maximaal heeft afgedragen aan de boedel. Ook moet hij zich hebben ingespannen om zoveel mogelijk baten voor de schuldeisers te verwerven.

  2. De HR bespreekt nog een tweede situatie: het faillissement is eerder opgeheven wegens een gebrek aan baten en daarná wordt de WSNP uitgesproken.
    In dat gevál kan de termijn van de WSNP niet worden vervroegd wegens aflossing tijdens faillissement. De twee trajecten sluiten in tijd niet op elkaar aan. Er is een dus periode waarin de schuldenaar niet is gebonden aan voorwaarden van de Faillissementswet of een schuldsaneringstraject. Daarom kan deze situatie niet met art. 349a Fw worden gelijkgesteld. De WSNP-termijn kan hier niet eerder ingaan.

Rechtsgebied(en)

Project(en)

Home Live On Demand Mijlpaalarresten Podcasts Blogs Zoeken